Vědci ve středu v Katowicích na summitu Spojených národů zveřejnili nová data o globálních emisích CO2. Po 3 letech stagnace a 1 roku mírného nárůstu bohužel nový report nepřinesl dobré zprávy – emise CO2 v roce 2018 pravděpodobně dosáhnou historického maxima.
V nejnovější zprávě Global Carbon Project věnující se globálním emisím CO2 se můžeme dočíst, že i přes jisté naděje, které přinesly poslední roky, opět došlo k nárůstu globálních emisí CO2. Koncentrace se tak posunují v přesně opačném směru, než jaký by byl v současné době velmi žádoucí a který by přiblížil koncentrace cílům Pařížské dohody.
Mezi lety 2014-2016 byly globální emise CO2 téměř shodné, v roce 2017 došlo k mírnému nárůstu (1,6 %). Letošní významný nárůst (2,7 %) je dle zprávy připisován narůstajícímu počtu automobilů a především návratu ke spalování uhlí v některých oblastech světa, například v Číně. Právě spalování fosilních paliv je zdrojem přibližně 90 % veškerých antropogenních CO2 emisí, v roce 2018 se absolutní množství odhaduje o téměř 3 % vyšší než v roce 2017.

V roce 2015 schválilo v Paříži více než 200 států světa dohodu o ukončení „éry fosilních paliv“ v rámci Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. Jejím hlavním cílem bylo omezit emise skleníkových plynů (tedy nejen CO2). Hlavním účelem dohody je:
…udržení nárůstu globální průměrné teploty výrazně pod hranicí 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí a úsilí o to, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí, a uznání, že by to výrazně snížilo rizika a dopady změny klimatu, …. zvyšování schopnosti přizpůsobit se nepříznivým dopadům změny klimatu a posilování odolnosti vůči změně klimatu a nízkoemisního rozvoje způsobem, který neohrozí produkci potravin…a… sladění finančních toků s nízkoemisním rozvojem odolným vůči změně klimatu.
Ke splnění ambiciozního cíle 1.5°C by musely do roku 2030 klesnout emise CO2 o přibližně polovinu a dostat se do úplné rovnováhy někdy kolem roku 2050. Zatím se tento cíl jeví v nedohlednu. Abychom skončili nějakou pozitivnější zprávou – Česká republika patří k zemím, ve kterých emise CO2 z dlouhodobého hlediska vykazují klesající trend – více na našich oficiálních stránkách.
Rád si ve volném čase hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout.
Jsem autorem řady webových stránek věnovaných životnímu prostředí, například stránek a obsahu stránek infoviz.cz, na které najdete stovky infografik věnovaných tématům z oblasti počasí, klima, vody, kvality ovzduší a životnímu prostředí obecně. Dále jsem vytvořil stránky envidata.cz, kde jsou k dispozici tisíce analýz různých datových sad věnovaných právě počasí, klima, vodě a kvalitě ovzduší, a to jak pro ČR, tak globálně. Vytvořil jsem také tyto stránky enviblog.cz nebo rozcestník o kvalitě ovzduší na ovzdusi.cz.
Pracuji jako vedoucí oddělení kvality ovzduší na ČHMÚ Brno a jsem členem výboru České meteorologické společnosti.
Dobry den.
Nemohou ve statistice hrat velkou roli vyznamne požáry, ktere postihli USA?
Zdravi Tomas Roth
Myslím si, že spíše nikoliv. V globálním hledisku to zas takový vliv nemá, navíc studie emise rozděluje podle zdrojů a 90 % tvoří právě antropogenní emise ze spalování fosilních paliv. Podle studií dochází spíše k poklesu CO2 z požárů, viz např. https://www.carbonbrief.org/co2-emissions-from-wildfires-have-fallen-over-past-80-years-study-finds