Přečtete si více ze článku Bývaly bílé Vánoce častější?
Výška sněhové pokrývky na Štědrý den

Bývaly bílé Vánoce častější?

  Podle dat ČHMÚ ano i ne. Například v šedesátých letech ležela sněhová pokrývka i na nízko položené stanici Brno-Tuřany kromě let 1967 a 1968 každý rok. V případě Brna…

Pokračovat ve čteníBývaly bílé Vánoce častější?

Proč je rozdíl v průměrné teplotě v řádu desetin stupně či jednotek stupňů důležitý?

Často čteme o tom, že byla průměrná teplota o několik stupňů vyšší či že se globální teplota zvýšila o 1 stupeň Celsia. Na první pohled to může působit jako zcela…

Pokračovat ve čteníProč je rozdíl v průměrné teplotě v řádu desetin stupně či jednotek stupňů důležitý?

Mapy srovnání klimatických charakteristik 1961-1970 vs 2011-2020

V tomto velmi krátkém a názorném příspěvku si můžete srovnat vývoj minimální a maximální teploty a množství srážek, a to prostřednictvím překrývaných map. Mapy níže představují srovnání minimální a maximální…

Pokračovat ve čteníMapy srovnání klimatických charakteristik 1961-1970 vs 2011-2020

VIDEO: Krátké představení budovy a meteorologické zahrádky ČHMÚ Brno

K příležitosti konání akce OpenHouse Brno 2021 jsme připravili krátké video. ČHMÚ se letos alespoň virtuálně účastní akce OpenHouse Brno, v rámci které Vám představíme něco o naší budově a…

Pokračovat ve čteníVIDEO: Krátké představení budovy a meteorologické zahrádky ČHMÚ Brno

Zpráva o Stavu klima 2020 od Copernicus

Odborníci z evropského programu Copernicus dnes vydali zprávu o stavu klimatu v roce 2020. Níže uvedený text uvádí česky nejdůležitější body zprávy. Celou zprávu najdete zde. Svět koncentrace skleníkových plynů…

Pokračovat ve čteníZpráva o Stavu klima 2020 od Copernicus

Satelitní snímky – koncentrace NO2 v Evropě po propadu při vypuknutí pandemie opět na běžných hodnotách

Již více než rok se celá Evropa potýká s pandemií koronaviru a šířením nákazy viru SARS-CoV-2, způsobujícím onemocnění COVID-19. Za dva dny tomu bude rok, co jsme zde na blogu…

Pokračovat ve čteníSatelitní snímky – koncentrace NO2 v Evropě po propadu při vypuknutí pandemie opět na běžných hodnotách

Zpráva Světové meteorologické organizace o vlivu meteorologických podmínek a znečištění ovzduší na šíření COVID-19

Světová meteorologická organizace (WMO) ve spolupráci s evropskou agenturou Copernicus vydala rozsáhlou studii o současných poznatcích o vlivu meteorologických faktorů a znečištění ovzduší na šíření a průběh onemocnění COVID-19. Celou…

Pokračovat ve čteníZpráva Světové meteorologické organizace o vlivu meteorologických podmínek a znečištění ovzduší na šíření COVID-19

Měření kvality ovzduší na náměstí Svobody

V lednu byl na náměstí Svobody opět přistaven měřicí vůz Magistrátu města Brna, který sledoval kvalitu ovzduší. ČHMÚ Brno následně provedlo vyhodnocení naměřených dat. V lednu 2021 byl na hlavní brněnské…

Pokračovat ve čteníMěření kvality ovzduší na náměstí Svobody

Srovnání kvality ovzduší v únoru 2020 a 2021 aneb meteorologické podmínky opravdu mají větší vliv než nouzový stav

Na základě operativních dat ČHMÚ z únoru 2020 a 2021 o mobilitě obyvatel a kvalitě ovzduší si můžeme názorně ukázat, že vliv meteorologických podmínek je výrazně vyšší než vyhlášení nouzového…

Pokračovat ve čteníSrovnání kvality ovzduší v únoru 2020 a 2021 aneb meteorologické podmínky opravdu mají větší vliv než nouzový stav

Saharský písek opět nad územím České republiky

V prvním únorovém týdnu přešel přes území České republiky saharský písek. Zajímavé v tomto případě bylo, že v tu dobu naše území bylo relativně zasněžené, a tak bylo zbarvení sněhu…

Pokračovat ve čteníSaharský písek opět nad územím České republiky